wtorek, 30 listopada 2010

Raport- Stan środowiska naturalnego

Czas na pomiar jakości życia (Kapitał Jakości Życia - KJZ), zaczniemy od zanieczyszczenia środowiska. Myślę, że pozycja Łodzi w tym względzie, pomimo tego, że nie mamy praktycznie przemysłu i tak będzie małym zaskoczeniem.

ŁÓDŹ
"Wbrew wielu obiegowym opiniom, sytuacja Łodzi w zakresie stanu środowiska naturalnego wygląda dobrze. Emisja pyłów i zanieczyszczeń jest ograniczona, a stosunkowo niskie zagęszczenie ruchu samochodów (909 samochodów na km2, wobec 1017 średnio w 7 miastach) prowadzi do ograniczonej emisji spalin. Bardzo dobry jest wynik Łodzi jeśli chodzi o oczyszczanie ścieków (98% ścieków jest oczyszczonych). Pewna poprawa jest za to możliwa w zakresie gospodarki odpadami – na składowiskach zdeponowane jest 96% śmieci, podczas gdy zgodnie z normą unijną od 2010 roku maksymalnie można będzie składować 75%. Przy średnim poziomie KJZ w zakresie stanu środowiska naturalnego dla 7 miast równym 100, w Łodzi wskaźnik ten wynosi 106."

GDAŃSK
"W zakresie środowiska naturalnego Gdańsk wypada na średnim poziomie. Do atutów należy niższe niż średnie dla badanych miast zagęszczenie ruchu samochodów (791 samochodów na km2, wobec 1017 średnio w siedmiu miastach), a także ogólne walory naturalne miasta nadmorskiego. Niestety obecnie Gdańsk oczyszcza tylko 83% ścieków a na składowiskach deponuje 100% śmieci, podczas gdy zgodnie z normą unijną od 2010 roku górną granicą dla składowania na składowiskach będzie 75%. Stan zanieczyszczenia powietrza jest bliski średniej. Przy średnim poziomie dla siedmiu miast równym 100, KJZ w Gdańsku w zakresie stanu środowiska naturalnego szacujemy na poziomie 99."

POZNAŃ
"Pod względem stanu środowiska naturalnego sytuacja Poznania jest dobra. Decyduje o tym zwłaszcza niskie zanieczyszczenie powietrza, ponadto Poznań oczyszcza 100% ścieków. Z drugiej strony, stosunkowo wysokie zagęszczenie ruchu samochodów prowadzi do sporej emisji spalin (1036 samochodów na km2, wobec 1017 średnio w 7 miastach), a program gospodarki odpadami wymaga poprawy – na dziś na składowiskach deponuje się 100% śmieci, podczas gdy zgodnie z normą unijną od 2010 roku górną granicą będzie 75%. Przy średnim poziomie KJZ w zakresie stanu środowiska naturalnego dla 7 miast równym 100, KJZ w Poznaniu w tym zakresie szacujemy na poziomie 106."

KATOWICE
"Stan środowiska naturalnego Katowic jest znacznie lepszy, niż się powszechnie sądzi na podstawie obiegowych opinii. Choć zanieczyszczenie powietrza należy do najwyższych w Polsce, sytuację poprawia stosunkowo niskie zagęszczenie ruchu samochodów (795 samochodów na km2, wobec 1017 średnio w 7 miastach) oraz najbardziej zaawansowany w badanej grupie miast program gospodarki odpadami. Wyniki w zakresie oczyszczania ścieków są bliskie średniej dla 7 miast (88% oczyszczonych ścieków). Obciążeniem jest za to skala przemysłowej dewastacji pejzażu. Przy średnim poziomie KJZ w zakresie stanu środowiska naturalnego dla 7 miast równym 100, w Katowicach wskaźnik ten wynosi 112."

WROCŁAW
"Sytuacja Wrocławia w zakresie stanu środowiska naturalnego jest najlepsza spośród 7 wielkich miast Polski. Decyduje o tym zwłaszcza niskie zanieczyszczenie powietrza oraz umiarkowane zagęszczenie ruchu samochodów (938 samochodów na km2, wobec 1017 średnio w 7 miastach). Bardzo dobry jest wynik Wrocławia, jeśli chodzi o oczyszczanie ścieków (98% ścieków jest oczyszczonych). Poprawy wymaga natomiast sytuacja w zakresie gospodarki odpadami - na składowiskach deponuje się we Wrocławiu ponad 99% śmieci, podczas gdy zgodnie z normą unijną od 2010 roku maksymalnie można będzie składować 75%.
Przy średnim poziomie KJZ w zakresie stanu środowiska naturalnego dla 7 miast równym 100, we Wrocławiu wskaźnik ten wynosi 108."

KRAKÓW
 "Stan środowiska naturalnego stanowi ważny problem Krakowa. Stopień zanieczyszczenia powietrza (zwłaszcza w zakresie pomiarów pyłów zawieszonych) jest najwyższy wśród badanych miast (co jest zapewne związane m.in. z ukształtowaniem terenu wokół Krakowa), mimo że intensywność ruchu samochodów lokuje się nieco poniżej średniej dla 7 miast (928 samochodów na km2, wobec 1017 średnio). Niepokojąca jest jakość wód w rzekach przepływających przez miasto. W pięciostopniowej klasyfikacji jakości wód, tylko kilka rzek posiada III klasę jakości (największa, Wisła, oceniana jest pod względem jakości jako niezadowalająca lub zła). Na rzecz Krakowa przemawia fakt, iż oczyszczane jest 100% ścieków. Konieczne jest natomiast zmniejszenie ilości śmieci deponowanych na składowiskach (do 2010 roku powinno to być max 75%, obecnie jest to 98,8%). Przy średnim poziomie KJZ w zakresie stanu środowiska naturalnego dla 7 miast równym 100, KJZ w Krakowie w tym zakresie szacujemy na     poziomie 87 "

Źródło: Raport na temat wielkich miast, Price Water House Coopers, 2007

1 komentarz: