piątek, 26 listopada 2010

RAPORT- RYNEK PRACY

Wreszcie mamy się czym pochwalić!:)

ŁÓDŹ
"Sytuacja na rynku pracy w Łodzi oceniamy jako najbardziej korzystną wśród badanych miast z punktu widzenia inwestora. Wysokiej, choć w ostatnich kwartałach szybko spadającej stopie bezrobocia, towarzyszą stosunkowo niskie płace. Należy jednak równocześnie odnotować stosunkowo wysoką dynamikę wzrostu płac obserwowaną w latach 2003-2006 (13,0%), co przy bardzo dużej liczbie ofert pracy na 1000 mieszkańców sugeruje, że na rynku pracy wyraźnie wzrasta popyt. Sytuację utrudnia ograniczona dostępność absolwentów z wykształceniem technicznym i ścisłym. Ogólna ocena KLS w zakresie rynku pracy jest dla Łodzi zdecydowanie korzystna. Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KLS w Łodzi wyliczamy na poziomie 113."

GDAŃSK

"Sytuację na rynku pracy Gdańska można uznać za niezbyt korzystną dla inwestorów. Utrzymuje się relatywnie wysokie bezrobocie (6,2%), ale z rynku pracy płyną niejednoznaczne sygnały. Z jednej strony najwyższa jest, spośród badanych 7 ośrodków zarówno dynamika spadku bezrobocia, jak dynamika wzrostu płac (19%) – co sugeruje ograniczoną podaż wykwalifikowanych pracowników, ale jednocześnie liczba ofert pracy na 1000 mieszkańców nie jest wysoka. Wysoki wzrost płac jest oczywiście korzystny dla mieszkańców miasta, zwiększając ich siłę nabywczą – a zatem i atrakcyjność miasta jako rynku. Niepokoić może jednak niska dostępność absolwentów z wykształceniem technicznym i ścisłym. Ogólna ocena KLS w zakresie rynku pracy wygląda przeciętnie. Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KLS w Gdańsku wyliczamy na poziomie 85."

POZNAŃ
"Sytuację na rynku pracy Poznania można uznać za umiarkowanie korzystną dla inwestorów biorąc pod uwagę niską stopę bezrobocia (5,1%) oraz relatywnie niewielką jest liczbę ofert pracy na 1000 mieszkańców. Z drugiej strony poziom płac w mieście jest bliski średniej w 7 miastach a dynamika ich wzrostu obserwowana w latach 2003-2006 nie jest bardzo wysoka na tle innych badanych ośrodków (11%), co powinno zachęcać inwestorów. Sytuację może natomiast utrudniać fakt, iż dostępność absolwentów z wykształceniem technicznym i ścisłym jest niższa o 12% w porównaniu do średniej dla analizowanych miast. Ogólna ocena KLS w zakresie rynku pracy wygląda umiarkowanie korzystnie. Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KLS w Poznaniu wyliczamy na poziomie 97."

KATOWICE
"Sytuację na rynku pracy Katowic można uznać za umiarkowanie korzystną dla inwestorów. Choć stopa bezrobocia należy do najniższych wśród badanych miast (5,6%), a poziom płac jest stosunkowo wysoki, jednak dynamika wzrostu płac obserwowana w latach 2003-06 jest umiarkowana (10,4%), co sugeruje stosunkowo obfitą podaż wykwalifikowanych pracowników. Sytuację Katowic bez wątpienia poprawia fakt, że miasto może korzystać z podaży pracowników z dobrze skomunikowanych terenów sąsiednich, gdzie stopa bezrobocia jest znacznie wyższa (w Sosnowcu wynosi ponad 16%, a w Chorzowie ponad 20%). O dobrej sytuacji w zakresie podaży pracy decyduje również duża dostępność absolwentów z wykształceniem technicznym i ścisłym. Generalnie rzecz biorąc, dostępne zasoby wykwalifikowanych pracowników powinny być ciągle jeszcze duże. Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KLS w Katowicach wyliczamy na poziomie 96."

WROCŁAW
"Sytuacja na rynku pracy we Wrocławiu jest generalnie korzystna, mogą jednak pojawiać się pewne problemy dla przedsiębiorstw. Stopa bezrobocia należy wprawdzie do najwyższych wśród badanych miast, ale dość wysoka jest także dynamika wzrostu płac obserwowana w latach 2003-06 (14,0%), co przy bardzo dużej liczbie ofert pracy na 1000 mieszkańców sugeruje, że na rynku pracy narasta presja ze strony popytu. Z drugiej strony, poziom płac jest wciąż relatywnie niski, a dostępność absolwentów z wykształceniem technicznym i ścisłym należy do najlepszych wśród badanych miast. Władze Wrocławia starają się wspierać inwestorów w naborze pracowników, także poprzez stwarzanie zachęt do przenoszenia się do Wrocławia z innych miast. Wspieraniu inwestorów służą m.in. kontakty z uczelniami, targi i giełdy pracy, ale także prezentacje („roadshows”), na których firmy wspierane przez miasto prezentują swoje plany rozwojowe w największych ośrodkach akademickich w kraju. Mimo pewnych niepokojących symptomów, ogólna ocena KLS w zakresie rynku pracy jest korzystna. Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100,
KLS we Wrocławiu wyliczamy na poziomie 103."

KRAKÓW
"Sytuacja na rynku pracy w Krakowie jest trudna dla inwestorów. Stopa bezrobocia należy do niższych wśród badanych miast (5,6%), a jednocześnie wysoka jest dynamika płac obserwowana w latach 2003-06 (14%), co przy bardzo dużej liczbie ofert pracy na 1000 mieszkańców sugeruje, że dostępne zasoby wykwalifikowanych pracowników są poważnie ograniczone. Wysoki wzrost płac jest oczywiście z kolei korzystny dla mieszkańców miasta, zwiększając ich siłę nabywczą – a zatem i atrakcyjność miasta jako rynku. Poziom płac jest wciąż relatywnie niski, a dostępność absolwentów z wykształceniem technicznym i ścisłym jest najlepsza wśród badanych 7 miast. Ogólna ocena KLS w zakresie rynku pracy wygląda dobrze. Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KLS w Krakowie wyliczamy na poziomie 99."

Pamiętajmy, że dane pochodzą z okresu bardzo dobrej koniunktury (koniec 2006 r.)  (dotyczy to wszystkich badanych miast!). W dobie kryzysu nasze odczucia mogą być inne.

Źródło: Raport na temat wielkich miast, Price Water House Coopers, 2007

3 komentarze:

  1. No wreszcie cos pozytywnego piszesz ;) Ja bym jeszcze dodal 2 sprawy. Po pierwsze, nalezy tu pochwalic dzialania Zespolu Obslugi Inwestorow UMŁ, ktory to zespol ma znaczacy wplyw na przyciaganie inwestorow. Po drugie w czasie kryzysu wiekszosc firm produkcyjnych w Łodzi albo utrzymalo zatrudnienie, a sa przyklady, ze nawet zwiekszono lub otwarto nowe inwestycje! Oczywiscie niektore troche zredukowaly, bo to jest zalezne od profilu firmy. www.lodzianie.org

    OdpowiedzUsuń
  2. niestety niektóre się likwidują i zwalniają 1100 osób http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/670862,zwolnienia-w-vf-polska-1100-osob-trafi-na-bruk,id,t.html ....

    OdpowiedzUsuń
  3. W poniedziałek od 6 rano w radiu Łódź będzie raport dotyczący pracy w Łodzi. Niestety wygląda na to, że będzie bolesne zderzenie z rzeczywistością. Jeden ze specjalistów w zajawce stwierdził, że "w Łodzi nie widzi zbyt wielu szans na rozwój zawodowy i ciekawych miejsc pracy"... Warto posłuchać!

    OdpowiedzUsuń