czwartek, 25 listopada 2010

Raport: Edukacja

I tu również nie wyglądamy najlepiej.

ŁÓDŹ
"Sytuacja Łodzi w zakresie wykształcenia ludności jest trudna i wymaga zdecydowanych wysiłków na rzecz poprawy. Odsetek ludności z wyższym wykształceniem wynosi 15% i jest – podobnie jak wskaźnik wykształcenia średniego – niższy od przeciętnej dla badanych 7 miast. Stosunkowo niska jest również relacja liczby studentów do liczby mieszkańców miasta (14%), choć trzeba zauważyć, że relacja ta w ostatnim czasie w szybkim tempie wzrasta. Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KLS w Łodzi w zakresie wykształcenia wynosi 81."

GDAŃSK
"Sytuacja Gdańska w zakresie wykształcenia ludności jest nienajlepsza na tle porównywanych 7 miast. Odsetek ludności z wyższym wykształceniem wynosi 18%, przy średnim poziomie w pozostałych sześciu miastach rzędu 20%. Wskaźniki wykształcenia średniego są zbliżone do pozostałych 7 miast. Relacja liczby studentów do liczby mieszkańców miasta (14%) należy do najniższych w badanej grupie. Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KLS w Gdańsku w zakresie wykształcenia wynosi 89."

POZNAŃ
"Sytuacja Poznania w zakresie wykształcenia ludności jest bardzo dobra na tle porównywanych 7 miast. Odsetek ludności z wyższym wykształceniem wynosi 20% i jest porównywalny ze średnim poziomem w pozostałych sześciu miastach. Podobnie dobre są wskaźniki wykształcenia średniego. Także stosunek liczby studentów do liczby mieszkańców miasta prezentuje się bardzo dobrze (22%). Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KLS Poznania w zakresie wykształcenia wynosi 108 i należy do najwyższych w badanej grupie miast."

KATOWICE
"Sytuacja Katowic w zakresie wykształcenia ludności jest niejednoznaczna. Odsetek ludności z wyższym wykształceniem wynosi 16%, przy średnimpoziomie w pozostałych sześciu miastach rzędu 20%. Podobnie słabo wyglądały wskaźniki wykształcenia średniego. Za to stosunek liczby studentów do liczby mieszkańców miasta prezentuje się dobrze (21%) i należy do najwyższych w badanej grupie miast. Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KLS w Katowicach w zakresie wykształcenia wynosi 95."

WROCŁAW
"Sytuacja Wrocławia w zakresie wykształcenia ludności jest bardzo dobra na tle porównywanych 7 miast. Odsetek ludności z wyższym wykształceniem wynosi 20% i jest porównywalny ze średnim poziomem w pozostałych sześciu miastach. Także wskaźnik wykształcenia średniego jest porównywalny z przeciętną dla badanych 7 miast. Natomiast relacja liczby studentów do liczby mieszkańców miasta (21%) należy do  najwyższych w badanej grupie miast. Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KLS we Wrocławiu w zakresie wykształcenia wynosi 107."

KRAKÓW
"Sytuacja Krakowa w zakresie wykształcenia ludności jest bardzo dobra na tle porównywanych 7 miast. Odsetek ludności z wyższym wykształceniem wynosi 21%, przy średnim poziomie w pozostałych sześciu miastach rzędu 20%. Także wskaźnik wykształcenia średniego jest wyższy niż przeciętna dla badanych 7 miast. Relacja liczby studentów do liczby mieszkańców miasta (20%) należy do najwyższych w badanej grupie. Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KLS w Krakowie w zakresie wykształcenia wynosi 108."


Kolejne zadanie przed naszymi władzami!!!

Źródło: Raport na temat wielkich miast, Price Water House Coopers, 2007

5 komentarzy:

  1. Proponuje przeslac to wlasnie nowotworzacym sie wladzom Łodzi. Szkoda tylko, ze to raport z 2007 roku czyli pewnie dane z 2006, a wiec dawno temu jakby nie patrzec. Ale gdyby w wynikach dla Łodzi odjac Malkołodzian, to wskaznik studentow do mieszkancow (Łodzian!) wzroslby diametralnie ;)
    PS Jednak musialem sie logowac...

    OdpowiedzUsuń
  2. Malkołodzianie, jak ich nazywasz, to też mieszkańcy miasta, tylko bardziej wymagający;)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dane z końca 2006 roku. Jeśli znajdę nowsze chętnie je tu udostępnię, ale niestety znaleźć ich nie mogę(pewnie to jakiś spisek i ktoś nie chce pokazać jak w Łodzi jest po tych 4 latach cudownie (najpewniej Warszawa!))

    OdpowiedzUsuń
  4. No i zamieściłem koment jako anonim, bez logowania:). Trzeba wybrać- komentarz jako "anonimowy" :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Tak na marginesie, to z tego co szukałem, nowsze dane (jeśli są) niewiele różnią się od tych w raporcie (jeśli mowa o edukacji oczywiście)

    OdpowiedzUsuń