środa, 24 listopada 2010

Raport: Demografia

Dziś, nawiązując jeszcze do wczorajszych statystyk proponuję "rzut okiem" na sytuację demograficzną największych miast Polski. Uważam, że kawał dobrej roboty odwalił w tym względzie Price Water House. W wielu następnych artykułach chciałbym posiłkować się ich pracami, a głównie świetnym (odczucie rzecz jasna subiektywne) Raportem na temat wielkich miast, Price Water House Coopers, 2007. Więc zaczynamy od Kapitału Ludzkiego i Społecznego (KLS). Na początek sytuacja demograficzna (dane na koniec 2006 roku, porównywano 7 miast Gdańsk, Poznań, Łódź, Katowice, Wrocław, Kraków i Warszawę, której pod uwagę nie biorę i brał nie będę-specyfika miasta stołecznego).


ŁÓDŹ
"Sytuacja demograficzna Łodzi należy do najtrudniejszych w grupie badanych 7 miast. Wskaźnik obciążenia demograficznego wynosi 0,52 (co oznacza, że na 2 osoby w wieku produkcyjnym przypada więcej niż jedna osoba młodsza lub starsza). Odsetek osób w wieku poprodukcyjnym jest stosunkowo wysoki (19,4%), podczas gdy współczynnik urodzeń jest poniżej średniej wśród 7 badanych miast (7,6 dziecka na 1000 mieszkańców). Łódź jest więc miastem, które musi podjąć poważny wysiłek dla sprostania niekorzystnym trendom demograficznym. Przy średnim poziomie KLS w zakresie demografii dla 7 porównywanych miast równym 100, KLS w Łodzi w tym zakresie szacujemy na poziomie 93."

GDAŃSK
"Wskaźnik obciążenia demograficznego wynosi 0,51 (co oznacza, że na 2 osoby w wieku produkcyjnym przypada nieco więcej niż jedna osoba młodsza lub starsza). Odsetek osób w wieku poprodukcyjnym należy do najniższych (17,1%), podczas gdy współczynnik urodzeń należy do najwyższych w badanej grupie miast (9,3 dziecka na 1000 mieszkańców). Gdańsk jest więc miastem stosunkowo młodym. Przy średnim poziomie KLS w zakresie demografii dla 7 porównywanych miast równym 100, KLS w Gdańsku w tym zakresie szacujemy na poziomie 104."

POZNAŃ
"Wskaźnik obciążenia demograficznego wynosi 0,48 (co oznacza, że na 2 osoby w wieku produkcyjnym przypada mniej niż jedna osoba młodsza lub starsza) i jest to najniższy wskaźnik odnotowywany wśród badanych wielkich miast Polski. Podobnie odsetek osób w wieku poprodukcyjnym jest najniższy (16,7%), podczas gdy współczynnik urodzeń jest najwyższy w badanej grupie miast (9,5 dziecka na 1000 mieszkańców). Przy średnim poziomie KLS w zakresie demografii dla 7 porównywanych miast równym 100, KLS w Poznania w tym zakresie szacujemy na poziomie 108. "

WROCŁAW
 "Sytuacja demograficzna Wrocławia nie odbiega od średniej w grupie badanych 7 miast. Wskaźnik obciążenia demograficznego wynosi 0.49 (co oznacza, że na 2 osoby w wieku produkcyjnym przypada nieco mniej niż jedna osoba młodsza lub starsza). Odsetek osób w wieku poprodukcyjnym należy do niższych (17,8%), podczas gdy współczynnik urodzeń jest nieco poniżej średniej wśród 7 badanych miast (8,0 dziecka na 1000 mieszkańców). Korzystnym zjawiskiem jest więc to, że społeczność Wrocławia jest relatywnie młoda. Przy średnim poziomie KLS w zakresie demografii dla 7 porównywanych miast równym 100, KLS we Wrocławiu w tym zakresie szacujemy na poziomie 99."

KATOWICE
"Sytuacja demograficzna Katowic jest stosunkowo trudna. Wskaźnik obciążenia demograficznego wynosi 0,54 (co oznacza, że na 2 osoby w wieku produkcyjnym przypada wyraźnie więcej niż jedna osoba młodsza lub starsza) i jest to najwyższy wskaźnik odnotowywany wśród wielkich miast Polski. Odsetek osób w wieku poprodukcyjnym jest przeciętny (18,2%), podczas gdy współczynnik urodzeń należy do najniższych w badanej grupie (7,7 dziecka na 1000 mieszkańców). Przy średnim poziomie KLS w zakresie demografii dla 7 porównywanych miast równym 100, KLS w Katowicach w tym zakresie szacujemy na poziomie 95."

KRAKÓW
 "Sytuacja demograficzna Krakowa należy do lepszych w skali Polski. Wskaźnik obciążenia demograficznego wynosi 0,51 (co oznacza, że na 2 osoby w wieku produkcyjnym przypada nieco więcej niż jedna osoba młodsza lub starsza). Odsetek osób w wieku poprodukcyjnym należy do niższych (17,4%), podczas gdy współczynnik urodzeń należy do wyższych wśród 7 badanych miast (8,8 dziecka na 1000 mieszkańców). Przy średnim poziomie KLS w zakresie demografii dla 7 porównywanych miast równym 100, KLS w Krakowie w tym zakresie szacujemy na poziomie 102."


Co zrobić żeby odwrócić niekorzystny tręd? Może już coś zrobiono? (Patrzę na dane statystyczne z wczorajszego posta i jakoś mocno wątpię). Dodam, że w innych raportach na ten temat opinie i dane były zbliżone.
Źródło: Raport na temat wielkich miast, Price Water House Coopers, 2007

1 komentarz: