poniedziałek, 6 grudnia 2010

Raportu ciąg dalszy- jakość opieki zdrowotnej

Dalszy ciąg dobrze już czytającym bloga znanego raportu dotyczącego wielkich miast. Dziś ciekawe dane dotyczące usług medycznych.

Łódź
"Sytuacja w zakresie dostępności dobrej jakości usług medycznych jest w Łodzi dość trudna. Liczba lekarzy na 1000 mieszkańców jest stosunkowo niska (3,8 wobec 4,6 średnio dla 7 miast), dość niska jest także liczba punktów zdobytych w rankingu przez placówki służby zdrowia. Mimo to śmiertelność niemowląt –uważana za najbardziej syntetyczny miernik zdrowotności ludności i funkcjonowania służby zdrowia - wynosi dla Łodzi 6,84 zgonów na 1000 urodzeń żywych i nie odbiega od średniej w 7 miastach (średnia 6,81). Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KJZ w Łodzi w zakresie opieki zdrowotnej wynosi 80."

 Gdańsk
"Sytuacja w zakresie dostępności dobrej jakości usług medycznych jest w Gdańsk trudna. Liczba lekarzy na 1000 mieszkańców jest wprawdzie stosunkowo wysoka, ale liczba punktów zdobytych w rankingu przez placówki służby zdrowia jest najniższa dla analizowanych 7 miast. Relatywnie wysoki jest przy tym wskaźnik śmiertelności niemowląt – uważany za najbardziej syntetyczny miernik zdrowotności ludności i funkcjonowania służby zdrowia (8,8 zgonów na 1000 urodzeń żywych, wobec niespełna 7 przeciętnie w badanych miastach). Przy średnim poziomie dla siedmiu miast równym 100, KJZ w Gdańsku w zakresie opieki zdrowotnej wynosi 75."

Poznań 
"Dostępność dobrej jakości usług medycznych w Poznaniu utrzymuje się na średnim poziomie. Liczba lekarzy na 1000 mieszkańców jest najwyższa w 7 badanych miastach, ale liczba punktów zdobytych w rankingu przez placówki służby zdrowia w Poznaniu – choć część z nich zajmuje dość wysokie pozycje - jest wyraźnie niższa od średniej dla 7 miast. Niski jest poziom śmiertelności niemowląt – uważany za najbardziej syntetyczny miernik zdrowotności ludności i funkcjonowania służby zdrowia. Wynosi on 5,7 zgonów na 1000 urodzeń żywych (przeciętnie w 7 miastach wskaźnik ten wynosi blisko 7). Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KJZ w Poznaniu w zakresie opieki zdrowotnej wynosi 99."

Katowice
"Sytuacja w zakresie dostępności dobrej jakości usług medycznych jest w Katowicach niezła. Liczba lekarzy na 1000 mieszkańców jest stosunkowo wysoka, w samym mieście i jego najbliższym otoczeniu znajduje się również wiele znakomitych placówek służby zdrowia (co znajduje odbicie w dużej liczbie punktów zdobytych przez te placówki w rankingu szpitali). Niestety, mimo to śmiertelność niemowląt – uważana za najbardziej syntetyczny miernik zdrowotności ludności i funkcjonowania służby zdrowia - wynosi dla Katowic 9,05 zgonów na 1000 urodzeń żywych i jest znacznie wyższa od przeciętnej w 7 miastach (średnia 6,81). Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KJZ w Katowicach w zakresie opieki zdrowotnej wynosi 104."

Wrocław
"Sytuacja w zakresie dostępności dobrej jakości usług medycznych jest we Wrocławiu stosunkowo trudna. Liczba lekarzy na 1000 mieszkańców jest stosunkowo niska, niższa od średniej dla 7 miast jest także liczba punktów zdobytych w rankingu przez placówki służby zdrowia. Śmiertelność niemowląt – uważana za najbardziej syntetyczny miernik zdrowotności ludności i funkcjonowania służby zdrowia - wynosi dla Wrocławia 7,23 zgonów na 1000 urodzeń żywych i jest wyższa od przeciętnej w 7 miastach (średnia 6,81). Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KJZ we Wrocławiu w zakresie opieki zdrowotnej wynosi 81."

Kraków
"Sytuacja w zakresie dostępności dobrej jakości usług medycznych jest w Krakowie dość dobra. Liczba lekarzy na 1000 mieszkańców należy do najwyższych, choć niestety liczba punktów zdobytych w rankingu przez placówki służby zdrowia w Krakowie jest niższa od średniej dla 7 badanych miast. Relatywnie niski na tle badanych miast jest poziom śmiertelności niemowląt – najbardziej syntetyczny miernik zdrowotności ludności i funkcjonowania służby zdrowia. Wynosi on 5,6 zgonów na 1000 urodzeń żywych (przy średniej 7 dla badanych miast). Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KJZ w Krakowie w zakresie opieki zdrowotnej wynosi 100." 


Źródło: Raport na temat wielkich miast, Price Water House Coopers, 2007
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz