piątek, 10 grudnia 2010

Poczucie bezpieczeństwa

Raportu ciąg dalszy. Według mnie, w niektórych rejonach Łodzi mogłoby z poczuciem bezpieczeństwa być lepiej. Nowa Pani Prezydent obiecała, że tak się stanie i przeznaczyła większe środki finansowe na ten cel. Nawet mają uzupełnić "wybrakowane" latarnie (cokolwiek to znaczy). Swoją drogą, myślę, że nasze miasto powinno być lepiej i ładniej oświetlone. Dobre oświetlenie (odpowiednia nim gra) nie tylko poprawia  poczucie bezpieczeństwa, ale naprawdę dodaje niezwykle dużo uroku miastu, ale to temat na inną historię.

"Łódź lokuje się w pobliżu średniej dla 7 badanych miast w zakresie zapewnienia mieszkańcom i gościom odpowiedniego bezpieczeństwa. Liczba kolizji i wypadków drogowych w Łodzi jest bliska średniej (22 na 1000 mieszkańców w okresie styczeń 2005-czerwiec 2006, wobec 24średnio w 7 miastach), ale za to liczba odnotowanych przestępstw jest stosunkowo niska. Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KJZ w Łodzi w zakresie poczucia bezpieczeństwa kształtuje się na poziomie 98."

Gdańsk
"Wyniki pomiaru sugerują, że Gdańsk zapewnia mieszkańcom i osobom odwiedzającym miasto niezły poziom bezpieczeństwa. Choć liczba odnotowywanych przestępstw jest stosunkowo wysoka, liczba kolizji i wypadków drogowych w okresie styczeń 2005-czerwiec 2006 jest najniższa wśród badanych miast. Przy średnim poziomie dla siedmiu miast równym 100, KJZ w Gdańsku w zakresie poczucia bezpieczeństwa kształtuje się na poziomie 109."

Poznań
"Wyniki pomiaru sugerują, że Poznań zapewnia mieszkańcom i gościom średni poziom bezpieczeństwa. Liczba odnotowanych przestępstw w okresie styczeń 2005-czerwiec 2006 jest stosunkowo wysoka (choć wiele wskazuje na to, że zjawisko to może mieć źródło w zwyczajowym zgłaszaniu nawet najdrobniejszych przestępstw). Wysoka jest również liczba kolizji i wypadków drogowych (w obu przypadkach nieco powyżej średniej dla 7 miast). Warto jednak zaznaczyć, podejmowane przez miasto działania (m.in. jeden z najnowocześniejszych w Polsce systemów monitoringu wizyjnego) dają szansę na znaczną poprawę sytuacji. Poznań wprowadza również programy, których celem jest m.in.poprawa bezpieczeństwa w szkołach oraz przeciwdziałanie narkomanii i przestępstwom narkotykowym."

Katowice
Wyniki pomiaru sugerują, że Katowice muszą zdobyć się na większy wysiłek w celu zapewnienia mieszkańcom i gościom odpowiedniego poczucia bezpieczeństwa. Przestępczość w mieście utrzymuje się na
stosunkowo wysokim poziomie, a liczba kolizji i wypadków drogowych jest w Katowicach nieco powyżej średniej dla badanych miast (24,5 na 1000 mieszkańców w okresie styczeń 2005-czerwiec 2006, wobec 24 średnio w 7 miastach). Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KJZ w Katowicach w zakresie poczucia bezpieczeństwa kształtuje się na poziomie 90.

Wrocław
"Wyniki pomiaru sugerują, że Wrocław powinien nadal inwestować w zapewnienie mieszkańcom i gościom odpowiedniego bezpieczeństwa.Liczba kolizji i wypadków drogowych we Wrocławiu jest wysoka na tle badanych miast (33 na 1000 mieszkańców w okresie styczeń 2005- czerwiec 2006, wobec 24 średnio w 7 miastach), co jest zapewne związane z trudnym układem komunikacyjnym miasta (m.in. prowadzącymi przez centrum miasta ruchliwymi drogami tranzytowymi). Pozytywne jest za to fakt, iż liczba odnotowanych przestępstw jest stosunkowo niska, a wskaźnik wykrywalności przestępstw jest wysoki. Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KJZ we Wrocławiu w zakresie poczucia bezpieczeństwa kształtuje się na poziomie 96."

Kraków
"Na podstawie przyjętych wskaźników, Kraków jawi się jako metropolia, która zapewnia mieszkańcom i gościom raczej umiarkowany poziom bezpieczeństwa i powinna nadal inwestować w ten obszar. Liczba kolizji
i wypadków drogowych w Krakowie analizowana w okresie styczeń 2005- czerwiec 2006, jest nieco niższa do średniej (22 wobec 24 średnio w 7 miastach). Podobnie, liczba odnotowanych przestępstw kształtuje się na poziomie średniej dla 7 badanych miast. Warto zaznaczyć, iż miasto dobrze radzi sobie z zapewnieniem bezpieczeństwa przy organizacji licznych imprez masowych (np. impreza sylwestrowa w 2006 r. na rynku krakowskim przy udziale około 100 tys. osób). Z kolei nie zawsze jest w stanie zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa przed, w trakcie i po wstępach piłkarzy Wisły i Cracovii. Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KJZ w Krakowie w zakresie poczucia bezpieczeństwa kształtuje się na poziomie 97."
Źródło: Raport na temat wielkich miast, Price Water House Coopers, 2007

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz