Ciąg dalszy raportu. Oczywiście są to dane sprzed 4 lat i nowsze (2007 rok), ale nie najnowsze. Nie wiem w jakim stopniu uwzględniono w raporcie Manufakturę (choć otwarto ją na wiosnę 2006 roku). Natomiast mam wrażenie, że dziś Manufaktura oczywiście zdobyłaby dla Łodzi więcej punktów i pewnie bylibyśmy w raporcie wyżej, ale chyba na znaczeniu straciłaby doceniona w raporcie Piotrkowska. W każdym razie, nie ma się niestety czym zachwycać, na początku 2007 roku jesteśmy za wszystkimi. O dziwo wcale nie Kraków jest na czele. Poznań, Gdańsk i Katowice go wyprzedzają! Zanim ktoś skrytykuje, że dane są nieaktualne proszę zwrócić uwagę na to co jest oceniane. Miejsc kinowych od początku 2007 roku tak wiele nie przybyło. Restauracji mam wrażenie trochę przybyło i trochę też ubyło. Ilość reszty (stadiony i tereny zielone) chyba drastycznie się nie zmieniła... Tak więc pamiętając, że to dane nie najnowsze, proponuję lekturę.
Łódź
"W przypadku Łodzi wskaźniki kultury życia codziennego są zróżnicowane. Liczby restauracji i miejsc kinowych w przeliczeniu na 1000 mieszkańców są wyraźnie niższe niż w większości pozostałych miast (niska liczba miejsc kinowych szczególnie razi w zestawieniu z tradycjami filmowymi Łodzi). Natomiast liczby miejsc na stadionach oraz terenów zielonych kształtują się na poziomie wyższym od średniej. Pozycję Łodzi w zakresie kultury życia codziennego wzmacnia za to wizerunek ulicy Piotrkowskiej jako centrum życia rozrywkowego. Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KKW w Łodzi w zakresie kultury życia codziennego kształtuje się na poziomie 87."
Poznań
"Wskaźniki kultury życia codziennego kształtują się w Poznaniu bardzo dobrze. Dotyczy to zarówno liczby miejsc kinowych (23,8 na 1000 mieszkańców), jak ilości terenów zielonych w mieście (5,8 ha na 1000 mieszkańców). Liczba restauracji oraz miejsc na stadionach sportowych kształtuje się nieco wyżej od średniej dla pozostałych ośrodków. Pod względem kultury życia codziennego Poznań przoduje na mapie Polski, a jego pozycję wzmacniają liczne imprezy sportowe zdobywające mu wizerunek „miasta sportu” (np. bardzo wysoko oceniane mistrzostwa Europy w piłce nożnej juniorów). Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KKW w Poznaniu osiąga w zakresie kultury życia codziennego najwyższy poziom w badanej grupie miast, równy 129."
Gdańsk
"W przypadku Gdańska wskaźniki kultury życia codziennego kształtują się w sposób zróżnicowany: o ile liczba miejsc kinowych (17,1 na 1000 mieszkańców) nieco przewyższa średnią, a liczba miejsc na stadionach sportowych na 1000 mieszkańców jest najwyższa w badanej grupie miast, to zarówno ilość terenów zielonych jak liczba restauracji są niższe od średniej wśród badanych ośrodków. Atrakcyjność miasta wzmacniają popularne imprezy masowe (m.in. Jarmark Św. Dominika). Należy też pamiętać, że Gdańsk nawet nie mając bardzo dużych obszarów zielonych ma inny atut – plaże, będące wspaniałą ofertą rekreacyjną i miejscem spacerów dla mieszkańców i turystów przez cały rok. Przy średnim poziomie dla siedmiu miast równym 100, KKW w Gdańsku w zakresie kultury życia codziennego kształtuje się na poziomie 111."
Katowice
"W przypadku Katowic oferta kultury życia codziennego kształtuje się korzystnie. Zwłaszcza wysoka jest liczba miejsc kinowych (ponad 26 na 1000 mieszkańców, przy średniej dla 7 miast poniżej 17 miejsc na 1000), ale także liczba restauracji. Nieco powyżej średniej dla 7 krajów kształtuje się ilość terenów zielonych w mieście (3,7 ha 1000 mieszkańców). Wbrew obiegowemu wizerunkowi dostępność terenów zielonych jest w Katowicach wyższa niż średnia dla badanych miast. Niższa od średniej jest za to liczba miejsc w obiektach sportowych. Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KKW w Katowicach
w zakresie kultury życia codziennego kształtuje się na poziomie 109."
w zakresie kultury życia codziennego kształtuje się na poziomie 109."
Wrocław
"W przypadku Wrocławia wskaźniki kultury życia codziennego kształtują się w sposób zróżnicowany. Liczby restauracji i miejsc na stadionach kształtują się powyżej średniej dla 7 badanych ośrodków, natomiast liczba miejsc kinowych (9,9 na 1000 mieszkańców) jest wyraźnie niższa niż w większości pozostałych miast, a ilość terenów zielonych kształtuje się na poziomie średnim. Pozycję Wrocławia w zakresie kultury życia codziennego wzmacniają za to popularne imprezy masowe (m.in. koncert sylwestrowy oraz liczne imprezy sportowe). Znakiem rozpoznawczym Wrocławia stało się określenie „miasto spotkań”, a pod względem jakości życia nocnego i młodzieżowego miasto należy do polskiej czołówki. Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KKW we Wrocławiu w zakresie kultury życia codziennego kształtuje się na poziomie 91."
Kraków
"W przypadku Krakowa wskaźniki kultury życia codziennego kształtują się w sposób zróżnicowany. Liczba miejsc kinowych (16,2 na 1000 mieszkańców) prezentuje się na poziomie średniej dla dużych miast, natomiast liczba restauracji znacznie przewyższa średnią - potwierdza to obiegową opinię, iż pod tym względem Kraków nie ma sobie równych w Polsce. Ilość terenów zielonych w mieście (2,8 ha 1000 mieszkańców) oraz liczba miejsc na stadionach należą do niższych wśród badanych miast. Pozycję Krakowa w zakresie kultury życia codziennego wzmacniają popularne imprezy masowe (m.in. Wielka Parada Smoków i Coke Live Music Festival). Przy średnim poziomie dla 7 miast równym 100, KKW w Krakowie
w zakresie kultury życia codziennego kształtuje się na poziomie 98."
w zakresie kultury życia codziennego kształtuje się na poziomie 98."
Źródło: Raport na temat wielkich miast, Price Water House Coopers, 2007
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz